Autonómne vozidlá. Hudba budúcnosti, alebo realita? O tejto téme by sme sa mohli zhovárať veľmi dlho. Jedno je však isté, takéto vozidlo sa predstaví aj v rámci TODOS Ceny Slovenska na Pezinskej Babe.
Nie nebojte sa, za volantmi pretekárskych vozidiel nebudú chýbať ich jazdci, tak ďaleko sme sa ešte nedostali a pevne veríme, že v prípade pretekov automobilov sa ani nikdy do tohto stavu nedostaneme. Vozidlo SimRod sa predstaví v úlohe predjazdca, pričom členovia výskumného tímu Strojníckej fakulty Slovenskej technickej univerzity na tomto elektro vozidle predvedú, ako budú v budúcnosti vedieť autá jazdiť samé, bez šoféra.
Napriek faktu, že plná prevádzka autonómnych vozidiel je zdá sa stále ešte iba hudba budúcnosti, pričom ich vývoj najviac napreduje v dielňach niektorých svetových gigantov, jedno takéto vozidlo vzniklo už aj u nás, na Slovensku. A práve na Pezinskej Babe v rámci podujatia TODOS Cena Slovenska Pezinok Baba 2020 ho členovia výskumného tímu Strojníckej fakulty Slovenskej technickej univerzity ukážu.
Pre Strojnícku fakultu STU je projekt integrácie autonómnych technológií do elektromobilu SimRod a aj následná spolupráca na vývoji inteligentných vozidiel príležitosť pre skvalitnenie vzdelávania študentov, ktorí tak môžu získavať praktické skúsenosti vrátane práce so špičkovým softvérom pre simulácie a vytváranie takzvaných digitálnych dvojčiat.
Ako to dopadne a ako sa ďalej budú vyvíjať inteligentné vozidlá, to ešte v budúcnosti uvidíme, teraz si prvé slovenské autonómne vozidlo užijeme na trati úvodného kola AZ Car Majstrovstiev Slovenska pretekov automobilov do vrchu 2020.

Miro Majláth
tlačový tajomník
TODOS Cena Slovenska 2020


0 Comments

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *